1960 Çorlu – Tekirdağ doğumlu olan Prof. Kök, ilkokulu International School of Prague (Çek Cumhuriyeti) da tamamladı. Ankara Atatürk Lisesi mezunu olan Prof. Kök, 1983 yılında Orta Doğu
Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Doktorasını 1990 yılında ODTÜ’de tamamlayan Dr. Kök doktora sonrası çalışmalarını 1993–94 yılları arasında Fransa’da CNRS ve ELF araştırma merkezinde gerçekleştirdi. 1995 – 2000 yılları arasında davetli araştırmacı olarak her yıl 3’er ay İngiltere, Almanya ve Macaristan’da araştırmalarda bulundu. Prof. Kök; 2001 – 2006 yılları arasında TÜBİTAK’ta Başkan Danışmanı olarak Avrupa Birliği 6. Çerçeve Programı kapsamında Enerji – Ulaşım ve Çevre alanlarının Ulusal İrtibat Noktası ve Brüksel’de Program Komite Üyesi olarak görev yaptı. 2004–2006 yıları arasında TÜBİTAK Mühendislik Araştırma Grup Yürütme Komitesi Sekreteri olarak da görev yapan Dr. Kök Ekim 2006’da ODTÜ’ye geri döndü. Prof. Kök, 2007 ve 2008 yıllarında Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı ve Prof. Dr. Mustafa Parlar Vakfı Bilim Ödülleri’ni aldı. 20’den fazla üstün başarı ödülü sahibi olan Prof. Kök, 2008 yılında ise Uluslararası Lider Bilim İnsanı ve Mühendisi Ödülünü (OIC) aldı. Prof. Kök’e 28 Şubat 2019 tarihinde Kazan Federal Üniversitesi tarafından Onursal Doktora unvanı verilmiştir. Uluslararası indeksli dergilerde (SCI) yayımlanmış 205 makalesi olan Prof. Kök’ün uluslararası kongrelerde ise 76 bildirisi vardır. Enerji ve çevre alanlarında 4 Avrupa Birliği Altıncı Çerçeve projesinde yürütücü olan Prof. Kök, 6 Uluslararası ve 15 TÜBİTAK projesinde ise yürütücü / araştırmacı olarak görev yapmıştır. Uluslararası indekslerdeki yayınlarına 5.150’den fazla atıf alan Prof. Kök ’ün h–indeksi 45’tir (WoS).
Mayıs 2015’te Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölüm Başkanı olan Prof. Kök; Kasım 2015’te Mühendislik Fakültesi Dekanı seçildi. Prof. Kök, Temmuz 2016 tarihinden itibaren ODTÜ Rektörü olarak görev yapmaktadır.
Prof. Kök, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asli Üyesidir.